“Yaşıl” texnologiyalar “Sağlam nəsil” – gələcək naminə sistemli yanaşma!
Təbabətin atası- Hippokrat demişdir: “Qoy yeməyiniz dərmanınız olsun…”. Son illərdə Hippokratın ideyaları və məsləhətləri tam təsdiqini tapmışdır. Təbii ki, sağlamlıq insana təbiətin əvvəldən bəxş etdiyi sərmayədir və bir dəfə itirildikdən sonra onu geri qaytarmaq çətindir. Lakin, eyni zamanda, insan sağlamlığı əsasən yaşamağa məcbur olduğu mühitlə müəyyən edilir.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatları göstərir ki:
insan sağlamlığının ən azı 50% -i həyat tərzindən asılıdır;
20% irsiyyətlə bağlıdır;
20% – xarici mühitin təsirinə;
10% – sağlamlıqla əlaqəli amillər üzrə.
Yəni təbabətdən möcüzə gözləmək lazım deyil – insan öz sağlamlığını yaradır, həkimlər isə təəssüf ki, yalnız köməkçilərdir.
Bu gün biz bütün dünyada orqanik qida istehsalının sürətli inkişafının şahidi oluruq. Məsələn, Avropada bu bazar təkcə son bir ildə 13% artıb. Gələcəkdə kənd təsərrüfatının bu sahəsinin daha da fəal şəkildə inkişaf edəcəyi gözlənilir. Bəs təmiz qidaları necə yetişdirmək olar? Məhsuldarlıq ilk növbədə torpağın keyfiyyətindən asılıdır. Torpaq kənd təsərrüfatı istehsalının əsas vasitəsidir. Eyni zamanda, müxtəlif çirkləndirici maddələri həzm etmək və saxlamaq, onları kimyəvi və fiziki yolla bağlamaq qabiliyyətinə malik torpaq bununla birləşmələrin bitkilərin təbii sulara və daha sonra qida zəncirləri ilə heyvanlara və insanlara daxil olmasının qarşısını alan bir növ filtr rolunu oynayır.
İnsanların bədənin qurulması və normal fəaliyyəti üçün lazım olan kifayət qədər qida maddələrini alması həyati əhəmiyyət kəsb edir. Yadda saxlamaq lazımdır ki, insan qidanın tərkib hissələri ilə yanaşı onun inkişafına həm faydalı, həm də zərərli ola biləcək maddələr də alır. Şəhərlərin böyüməsi və sənayenin inkişafı torpağın, havanın və yeraltı suların çirklənməsinə səbəb olan tullantıların miqdarının əhəmiyyətli dərəcədə artmasına səbəb olur ki, bu da bir çox xəstəliklərə səbəb ola bilər və bəzən ölümlə nəticələnir. Torpaqda mikroelementlərin olmaması və ya çox olması onların bitkilərdə, heyvanlarda və insanlarda da çatışmazlığına səbəb olur.
Qədim zamanlardan insan maksimum məhsul əldə etməyə çalışmış və bunun üçün müxtəlif hiylələrdən istifadə etmişdir. Lakin qədim zamanlarda torpağa təsir üsulları emal hiylələrinə və bəzi orqanik gübrələrin verilməsinə qədər azaldılırdısa, bu gün torpağa təsir üsulları tamam başqa səviyyəyə çatıb. Müxtəlif növ bitkilərin becərilməsi üçün bu gün müxtəlif növ mineral gübrələrdən geniş istifadə olunur ki, bu da bütün torpaq qatlarında zəhərli maddələrin toplanmasına səbəb olur.
Mineral gübrələrin istehsalı üçün istifadə olunan xammalın tərkibində texnoloji cəhətdən çətin çıxarılan stronsium, uran, sink, qurğuşun, kadmium və s. Qarışıq kimi, bu elementlər superfosfatlara, kalium gübrələrinə daxildir. Ən təhlükəli ağır metallar: civə, qurğuşun, kadmium. Sonuncu qanda eritrositləri məhv edir, böyrəklərin, bağırsaqların işini pozur, toxumaları yumşaldır. Superfosfatın tərkibinə həmçinin 1-5% miqdarında flüor daxildir və onun konsentrasiyası 77,5 mq / kq-a çata bilər və hepatobiliar, böyrək və hematopoetik sistemlərin müxtəlif xəstəliklərinə səbəb ola bilər. Nitratlar xolesterinin artmasına kömək edir, orqanizmdə zülalın azalmasına səbəb olur. Nitratlar insan orqanizmində xüsusilə mədə-bağırsaq traktın, qalxanabənzər vəzi və s. xərçəng xəstəliyin səbəbidir.
Müasir tendensiyalar belədir ki, insanlar torpağa və insan orqanizminə bu qədər zərərli maddələrin istifadəsini minimuma endirməli və məhsuldarlığın artmasına başqa üsullarla təsir göstərməyə üstünlük verirlər.
Orqanik gübrələrin əsas üstünlüyü ondan ibarətdir ki, onlar nəinki orqanik maddələrin parçalanması zamanı torpağa daxil olan balanslaşdırılmış miqdarda qida maddələrini ehtiva edir, həm də torpağın fiziki xüsusiyyətlərini əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırır.
Orqanik gübrələr yalnız təbii maddələrdən ibarətdir. Minerallı kimi, onlarında tərkibində kalium, fosfor, azot, kalsium, dəmir, maqnezium və s. (demək olar ki, bütün dövri cədvəl) var. Fərq isı ondan ibarətdir ki, bütün bu elementlər təbii (bitki və ya heyvan) mənşəlidir.
Sağlam nəsil inək peyin əsasında “TOG” orqanik gübrə istehsal edən təşkilatdır. “TOG” (biohumus) üzvi gübrəsinin tərkibində çoxlu miqdarda humik maddələr (kalium humat və ammonium humat), humik turşular və fulvik turşular var, patogen mikroorqanizmlər, parazitlər və ağır metal törəmələri yoxdur. Bütün qida maddələri gübrənin uzunmüddətli müsbət təsirini təmin edən üzvi bir quruluşa malikdir – məhsul yetişdirmək üçün yüksək effektiv və təbii vasitədir. Azərbaycanın orqanik gübrə bazarı hələ başlanğıc mərhələsindədir.

“Green” technologies “Sağlam nəsil” – a systematic approach for the sake of the future!
The father of medicine Hippocrates said: “Let your food be your medicine…”. In recent years, the ideas and advice of Hippocrates have been fully confirmed. Naturally, health is a capital given to man by nature from the very beginning, and once lost, it is difficult to get it back. But, at the same time, human health is largely determined by the environment in which he is forced to live.
Data from the World Health Organization indicate that:
at least 50% of human health depends on lifestyle;
20% is due to heredity;
20% – on the influence of the external environment;
10% – on health-related factors.
That is, one should not expect a miracle from medicine – a person creates his own health, and doctors are, unfortunately, only assistants.
Today we are witnessing the rapid development of organic food production worldwide. For example, in Europe this market has grown by 13% in the last year alone. In the future, this sector of agriculture is expected to grow even more actively. But how do you grow pure foods? Crop production primarily depends on the quality of the soil. Soil is the main means of agricultural production. At the same time, having the ability to absorb and retain various pollutants, binding them chemically and physically, the soil thereby serves as a kind of filter that prevents these compounds from entering natural waters, plants and further along the food chains into animals and humans.
It is vital for people to get enough nutrients necessary for the construction and normal functioning of the body. It should be remembered that along with the components of food, a person also receives substances that can be both beneficial and harmful to his development. The growth of cities and the development of industry lead to a significant increase in the amount of waste that causes pollution of the soil, air and groundwater, which can cause many diseases, often leading to death. The lack or excess of trace elements in the soil also leads to their deficiency in plants, animals and humans.
From time immemorial, man has sought to obtain the maximum amount of the crop and used a variety of tricks for this. However, if in ancient times the methods of influencing the soil were reduced to the tricks of processing and the application of some organic fertilizers, today the methods of influencing the soil have reached a completely different level. For the cultivation of various kinds of crops, a wide variety of mineral fertilizers are widely used today, which lead to the accumulation of toxic substances in all soil layers.
Raw materials used for the production of mineral fertilizers contain strontium, uranium, zinc, lead, cadmium and others, which are technologically difficult to extract. As impurities, these elements are included in superphosphates, in potash fertilizers. The most dangerous heavy metals: mercury, lead, cadmium. The latter destroys erythrocytes in the blood, disrupts the functioning of the kidneys, intestines, and softens tissues. The composition of superphosphate also includes fluorine in the amount of 1-5%, and its concentration can reach 77.5 mg/kg, causing various diseases of the hepatobiliary, renal, and hematopoietic systems. Nitrates contribute to increased cholesterol, provoke a decrease in protein in the body. Nitrates provoke cancerous tumors in the human body, especially the gastrointestinal tract, thyroid gland, etc. suffer.
Modern trends are such that people need to minimize the use of substances so harmful to the soil and the human body and prefer to influence the increase in yields by other methods.
The main advantage of organic fertilizers is that they not only contain a balanced amount of nutrients that enter the soil as organic matter decomposes, but also significantly improve the physical properties of the soil.
Organic fertilizers contain only natural ingredients. Just like minerals, they contain potassium, phosphorus, nitrogen, calcium, iron, magnesium, and so on (almost the entire periodic table). The difference is that all these elements are of natural (plant or animal) origin.
Sağlam nəsil is an organization producing organic fertilizer “TOG” based on cow dung. Organic fertilizer “TOG” (biohumus) contains a large amount of humic substances (potassium humate and ammonium humate), humic acids and fulvic acids, does not contain pathogenic microorganisms, parasites and heavy metal derivatives. All nutrients have an organic structure, which provides a prolonged positive effect of fertilizer – a highly effective and natural means for growing crops. The Azerbaijani market of organic fertilizers is only in its infancy.